Прехвърляне на имот срещу гледане и издръжка – какво трябва да знаем
Прехвърлянето на имот срещу гледане и издръжка е доста често срещан тип сделка в нашата страна, тъй като процентът на собствени жилища сред възрастното население е един от най-високите в Европа, а и в света.
От своя страна, именно възрастните хора са тези, които основно използват този тип сделка, тъй като в замяна на имота си, те получават грижи от най-различно естество и характер (за да научите повече за договорите за гледане и издръжка или търсите добър адвокат с опит в областта на недвижимите имоти в София, разгледайте страницата на AdvokatImot.bg).
Прехвърлянето на имот срещу гледане и издръжка е възмездна зделка
Прехвърлянето на имот срещу гледане и издръжка е вид възмездна сделка, която, противно на общоприетото мнение, не се отличава много от класическата продажба на недвижим имот.
В случая, много хора погрешно тълкуват този договор като някаква форма на дарение, но той всъщност е по-близък до продажбата, тъй като срещу имота се получава нещо насреща.
Разликата в този случай е, че вместо да се получи сума пари по банковата сметка и да напусне имота, собственикът го предотстъпват срещу гаранцията да получи грижи и финансова помощ, а имотът по правило остава тяхна собственост пожизнено.
Какво получава всяка от страните по договора
Човекът, който предоставя имота си, трябва да получи в замяна на това всички необходими грижи, включително финансова помощ за посрещане на битовите разходи, за купуване на храна, лекарства и облекло и много други.
Освен финансова подкрепа, тук влизат и различни други видове грижи, от които човекът има нужда на ежедневна база или инцидентно.
Може ли да се оспори
Всеки собственик на имот има правото сам да се разпорежда с имуществото си, поне в рамките на това, което притежава. Дали ще го продаде или ще предостави възмездно под друга форма (делба, договор за гледане и издръжка и други), собственикът решава сам.
Така той може да прехвърли имота си срещу договор за гледане и издръжка, като тогава единствено той може да развали сделката, ако смята, че договорът не е изпълнен от отсрещната страна.
По правило, този тип договори не могат да се оспорят от трети лица, които не са свързани като страни по договора. Тоест, този който може да оспори сделката, трябва да е или този, който дава имота си, или този, който го получава.